A biztonság az első, és Izrael kész megfizetni az árát – interjú az új izraeli nagykövettel

A zsidó állam felett gyülekező viharfelhőkről kérdeztük Maya Kadosht, Izrael új magyarországi nagykövetét.

A legelőnyösebb forgatókönyv szerint is komoly kompromisszumokat kell hoznia Ukrajnának.
A JPMorganChase Center for Geopolitics legújabb májusi elemzésében összeállította az orosz-ukrán háború lezárásának lehetséges forgatókönyveit. A JP Morgan geopolitikai elemzői részlege szerint négy kimenetele lehet a tárgyalásoknak.
„Mivel Európának a fegyverei, Ukrajnának a harcosai, az Egyesült Államoknak pedig a türelme van fogytán, és a transzatlanti egység meggyengül, Zelenszkij elnök valószínűleg kénytelen lesz valamikor ebben az évben elfogadni egy Oroszországgal kötött megállapodást, amely befagyasztja a harcokat, de nem vezet átfogó békeszerződéshez”
– olvasható az elemzésben.
A JPMorgan még számszerűsítette is, hogy ha az oroszok a jelenlegi sebességgel haladnak, akkor még 118 évre van szükségük Ukrajna elfoglalásához.
A Korea forgatóköny lenne Ukrajna számára a legelőnyösebb kimenetel, azonban erre csak 15% esélyt ad az elemzés.
Ennek hátránya az lenne, hogy Ukrajna nem kap sem NATO-tagságot, és a terület sem lesz helyreállítva, viszont ha biztosítani lehetne, hogy az országban európai gyorsreagálású erők állomásozzanak, az biztonsági garanciát adna az oroszokkal szemben.
A JPMorgan elemzése szerint ebben az esetben „Ukrajna 80%-a, amely jelenleg még Kijev ellenőrzése alatt áll, sokkal stabilabb, virágzóbb és demokratikusabb pályára állhat” – írják.
Ebben a forgatókönyvben az európaiak a befagyasztott orosz pénzekkel építenék újjá az országot.
Az elemzés szerint 20% esélye van annak, hogy hasonló helyzet alakul ki, mint Izraelben: tartós katonai és gazdasági támogatás jelentős külföldi csapatok jelenléte nélkül.
Ukrajna így is független lehetne, de saját magának kell vállalnia az elrettentés feladatát.
Ehhez azonban a Nyugat részéről is engedmények kellenének: Putyinnak továbbra is elegendő gazdasági előnyre (beleértve a szankciók enyhítését) és erősebb kapcsolatokra lenne szüksége az Egyesült Államokkal.
Az elemzők szerint a legvalószínűbb forgatókönyv nem lenne előnyös Ukrajnának:
mivel sem Európa, sem az Egyesült Államok nem akar csapatokat küldeni az országba, ezért az ország továbbra is ki lenne szolgáltatva az oroszoknak.
Ebben a forgatókönyvben erős katonai támogatás hiányában Ukrajnában folyamatos lesz az instabilitás, lelassul a növekedés és a fellendülés, és az idő múlásával csökkeni fog a külföldi támogatás, és meghiúsul mind az EU mind a NATO-tagság és fokozatosan visszacsúszik Oroszország befolyási övezetébe.
Meg kell jegyezni, hogy a JP Morgan által felvázolt legrosszabb forgatókönyvnek ugyanannyi esélyt ad, mint a legjobbnak. Ebben Ukrajna Fehéroroszország sorsára jut.
„Ha az Egyesült Államok elhagyja Ukrajnát – vagy úgy tűnik, hogy átáll a másik oldalra –, és Európa nem lép fel határozottan, Oroszország ragaszkodni fog maximalista követeléseihez, és Ukrajna teljes kapitulációját fogja követelni, hogy az ország Moszkva vazallusállammá váljon.
Ebben a forgatókönyvben Oroszország gyakorlatilag megnyeri a háborút, megosztja a Nyugatot, és végérvényesen felforgatja a második világháború utáni világrendet”
– írják.
A JP Morgan elemzés „legelőnyösebb” forgatókönyve is olyan pontokat tartalmaz, amelyeket az ukránok eddig nem akartak elfogadni: hogy adják fel az oroszok által elfoglalt területeket. A szakértők szerint tehát még a legjobb esetben is, Kijev el fogja veszteni az országa területének a 20%-át.
Ezt is ajánljuk a témában
A zsidó állam felett gyülekező viharfelhőkről kérdeztük Maya Kadosht, Izrael új magyarországi nagykövetét.